RUDNIK SOLI HALLEIN
Rudnik je zelo lepo organiziran. Najprej vstopite v zelo lepo trgovinico, kjer lahko kupite vse možne stvari narejene iz soli. Pred rudnikom stoji tudi lepo negovana keltska vas Salina, kjer je na kratko predstavljeno kako so živeli Kelti na tem območju. Vsi pomembni objekti ali stvari so označene s simbolom ‘ušesa’ in številko, ki nam omogočijo z aplikacijo Salwelten pridobiti informacije celo v slovenskem jeziku. V aplikaciji preprosto pritisnete številko in izveste vse o objektu ali znamenitosti, ki se nahaja pod to številko.
Ogled rudnika je možen samo vodeno v skupini. Pred vstopom v rudnik ti ponudijo bela zaščitna oblačila. Temperatura v rudniku je 10 °C, zato so priporočena topla oblačila. V notranjost rudnika se popelješ z rudarskim vozičkom, nato pa sledita uvodna predstavitev in videoposnetek splošnih informacij o rudniku v Hallein. Na nadaljni poti goblje v rudnik vas čakajo tudi dve drči kateri so v preteklosti uporabljali rudarji za prehod v nižji nivo rudnika. Vključena je tudi vožnja s splavom po podzemeljskem jezeru, ki meri 70 m v dolžino, 30 m v širino in je globoko okoli 2 m. Jezero je osvetljeno z barvnimi lučkami na obeh straneh, tako da je vožnja res pravo doživetje. Globoko pod zemljo v rovu lahko prečkaš avstrijsko – nemško mejo. Najnižja točka rudnika je 210 m pod zemljo in 1150 m stran od vhoda v rudnik.
PRIDOBIVANJE SOLI
V Halleinu pri Salzburgu se nahaja eden najstarejših rudnikov soli na svetu: pridobljena sol je za ljudi pomenila vir preživetja, zagotavljala nadškofijam bogastvo in mestu Salzburg prinesla njegov današnji sijaj.
Vire soli so najprej odkrili lovci in zbiratelji, medtem pa so Kelti že pridobivali sol. Sol je omogočila delanje zalog in je naredila jedi okusnejše. Kasneje so profitno trgovino s soljo prevzeli nadškofi, salzburški vladarji in izgradili Salzburg kot sijočo, baročno rezidenco.
Od leta 1994 so zgodovinsko bogati rovi iz Halleina razstavni ambient rudnika, čeprav še danes avstrijska sol prihaja iz tega gorskega sveta, natančno iz mesta Altaussee, kjer se je zaklad iz pramorja ohranil več kot 250 milijonov let.
Ponos rudarjev iz Dürrnberga in njihovo povezanost s podzemnim svetom čutimo zlasti ob njihovem plesu z meči : od leta 1586 rudarji iz Halleina plešejo v tipičnih oblačilih s škornji in mečem. Meč predstavlja privilegij, ki so jim ga priznali leta 1405. Ples približno 80-tih rudarjev traja približno eno uro in prikazuje različne delovne postopke „pod zemljo“. Zato ga plešejo ponoči ob svetlobi bakel in ob zvokih rudarke godbe.
ZANIMIVOSTI
Hallein izvira iz besede Hall, kar po keltsko pomeni soline in nakazuje na zgodovinsko pomembnost dejavnosti pridobivanja soli v teh krajih. Cena ogleda keltske vasi je všteta v vstopnino rudnika. V tem mestecu je tudi živel in umrl Franz Xaver Gruber, skladatelj svetovno znane božične pesmi Stille Nacht (Sveta noč).
Sveta noč, blažena noč,
vse že spi, je polnoč
le devica z Jožefom tam
v hlevcu varje detece nam
spavaj dete sladkó
spavaj dete sladkó
Sveta noč, blažena noč,
príšla je k nam pomoč
dete božje v jaslih leži
grešni zemlji radost deli
rojen je rešenik
rojen je rešenik
Sveta noč, blažena noč,
radostno pevajoč
angeli gospoda slavé
mir ljudem na zemlji želé
človek zdaj si otet
človek zdaj si otet